سوالات متداول

سوالات متداول

Dungeons & Dragons چیست؟

Dungeons & Dragons یا D&D، یک بازی نقش‌آفرینی رومیزی است. در این بازی یک گروه بازیکن در نقش ماجراویان و یک نفر در نقش راوی ایفای نقش می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه رجوع کنید.

برای بازی کردن D&D به چه چیزهایی نیاز دارم؟

در حالت کلی، فقط به کاغذ، قلم، تاس و یک گروه هم‌بازی نیاز است. بسته به سلیقه و تصمیم گروه، نقشه، مینیاتور و ابزارهای بسیار دیگر می‌توانند به بازی اضافه شوند. در صورتی که دسترسی به تاس فیزیکی ندارید، می‌توانید از ابزارهای جایگزین آنلاین مانند تاس‌انداز استفاده کنید.

قوانین D&D را از کجا یاد بگیرم؟

قوانین بازی Dungeons & Dragons در چندین کتاب ارائه شده‌اند. برای یادگیری نسخه پنجم بازی، کتاب Player's Handbook را بخوانید. اگر می‌خواهید دانجن مستر باشید، نیاز به کتاب‌های Dungeon Master's Guide و Monster Manual نیز دارید. قوانین بازی به همراه بعضی مطالب دیگر به صورت ترجمه به فارسی در کتاب Yadollah's Guide to D&D آمده‌اند.

هم‌بازی و گروه از کجا پیدا کنم؟

هرکسی که علاقه‌ای به فانتزی، نقش‌آفرینی و بازی دارد یک هم‌بازی احتمالی است! دوستان و آشنایان خود را به بازی معرفی کنید. در صورت علاقه، روش‌های آنلاین زیادی برای پیدا کردن گروه بازی وجود دارد، از ردیت و دیسکورد تا وب‌سایت‌هایی که مخصوص همچین کاری هستند. گروه تلگرامی RPGFinder نیز با همین هدف ساخته شده است.

Dungeon Master کیست؟

دانجن مستر یا DM راوی و هدایت‌کننده اصلی مسیر بازی است. با این حال، او تنها سازنده داستان و راه بازی نیست و دیگر بازیکنان نیز در آن نقش بزرگی دارند.

آیا باید برای بازی هزینه‌ای پرداخت کنم؟

هیچ "باید"ی در کار نیست! در صورتی که برای خرید کتاب قوانین و تاس هزینه‌ای نشود (که اولی در ایران عموما به صورت رایگان دانلود می‌شود و برای دومی راه‌حل‌های دیجیتال رایگان فراوانی وجود دارد)، دیگر هزینه‌های ممکن مثل مینیاتور و نقشه، هزینه‌های جانبی محسوب می‌شوند و لزومی به خرید آن‌ها نیست.

جلسات بازی به چه صورت است؟

به صورت عمومی، بازی در جلسات هفتگی حدودا 3-4 ساعته برگزار می‌شود. ساعت و تعداد جلسات بازی همگی به تصمیم بازیکنان برمی‌گردد. به هر جلسه بازی یک Session گفتته می‌شود.